Staff List

Email - Click on name to e-mail staff member

* = Staff member on leave


(Click image to enlarge staff photo)

SENIOR MANAGEMENT

Mr John McDonnell Dip Spec Subjects, DipT Acting Principal 
Mrs Carol Webb BA, B Ed (Ed Psych), DipT Deputy Principal (Academic & Curriculum)
Mr Marcel Kuijpers (Ku) BSc, GradDipT (Sec) Deputy Principal (Welfare & Pastoral Care)
Mrs Sandra McKinnon (Mk) BA, Dip Ed, DipT Assistant Principal (Academic Achievement)
Mrs Kate Campion (Kt) MEd Admin (Distinction), BA (Hons), Dip Arts, DipT Assistant Principal (NCEA Operations)
Mr Joel Baker (Jb) BPhEd, BTchg (Sec) Assistant Principal (Welfare & Pastoral Care)
Ms Helen Smythe (Sy) BA BEd, Dip Tchg Director of e-Learning
Mrs Amanda Wright (Ad)   Business Manager

HEAD OF FACULTIES

Mrs Shirley Dudli (Du) BAppSc, M Ed (Hons), GradDipT (Sec) Community of Schools - Across School Leader
Mrs Teresa Bayly (By) B Tchg Pathways/Careers/Gateway
Mrs Pip Feast (Fe) BA, DipT Languages
Mr Zane Holton (Hl) MA (Hons), DipT Art
Mr Carl Hudson (Hu) B SpLS, DipT PE & Health (Acting)
Mr Michael Johansen (Je) ADVTC Auto, Dip Spec Tchg, DipT Technology
Mr Blair Ludlam (Ld) BA, DipT Social Sciences
Miss Barbara Morgan (Bm) MSc, Bsc (Hons), HNC, PGCE Science
Mrs Karyn Porton (Ko) BA Tchg English
Ms Helen Smythe (Sy) BA, B Ed Mathematics

HEAD OF DEPARTMENTS

Mr Grant Ackerman (Ac) B Ed, PG Dip SNRT, DipT Student Services
Mrs Tina Rose-Dutton (Ro) B Bus, DipT Commerce
Teacher Relief Line: 021 734 600 (for CHS Teachers Only)  

HOUSE LEADERS

Mr Chresten Davis (Dv) BBS, DipT House Co-ordinator
Mrs Tracy Perry (Py) B Spt Ex Sc, Di Kings
Mr Chresten Davis (Dv) BBS, DipT Selwyn
Mr Jeremy Wright (Jw) Bspt Exercise Science, DipT Pembroke
Mrs Melanie Schroeder (Wr) MSc (Sport & Excercise), Ba SpLs, BA Tchg Trinity
Mr Jordan Newlands (Jn) BSpLS, BTchg (Sec) Churchill
Mr Stephen Slaney (Sl) ADVTC (Auto Eng), NZTTC, Dip Spec Tchg Westcott
     

DEANS

Ms Julianne Lewis (Li) BVSc, Dip Ed (Sec) Year 9
Mr Ben Campion (Bc) BA, GradDipT (Sec) Year 9 Assistant
Mrs Kylie Gread (Gr) BTeach Year 10
Mrs Lana Purdon (Ln) BBS (Acc), CertSciTech, Grad DipT Year 10 Assistant
Mrs Rachel Wallis (Rw) BA. BTchg Year 11
Mr Patrick Woodlock (Pw) BA, DipT Year 11 Assistant
Ms Sarah Douglas (Ds) BSocSc, Grad Dip Sec Tchg Year 12
Mrs Tracy Perry (Py) B Spt Ex Sc, DipT Year 12 Assistant
Mrs Sarah Monkley (Mn) B SocSci, DipT Year 13
Miss Amber Van Dam (Vm) BSpLA, GradDipT (Sec) Year 13 Assistant
Mr Craig Fuller (Fr) MA (Applied Linguistics), BSc, Dip T International Students
     

SPORT CO-ORDINATOR

Mr Tony Broadbent (Bb) DipT  
     

GUIDANCE COUNSELLORS

Mr Marty Gleave (Gl) BA, PostGrad Dip in Counselling, DipT   
Mrs Michelle Atger (Atg) BEd, MCouns(Hons), DipT  
     

TEACHING STAFF

Mrs Glenys Ackerman (Ak) B Tchg, Grad Dip SNRT, DipT,
Dip Te Whaka Piki Reo Maori
Senior Homeroom Teacher
Mr Grant Ackerman (Ac) B Ed, PG Dip SNRT, DipT HOF Student Services (SENCo)
Mrs Mary Ball (Wl) BA, DipT Social Sciences
Mr Shaheed Basha (Bs) BSc, Post Grad Cert Ed Mathematics
Mrs Teresa Bayly (By) B Tchg HOF Pathways
Ms Glenys Bigge (Bg) MA (Hons), DipT English
Mrs Vicky Bradshaw-Monks (Vb) BSc (Hons), Btchg, Mas Ed Mathematics
Miss Elsa Brown (Eb) BSc, GradDip T (Sec) Science
Miss Brianna Butler (Bl) BA, DipT English
Mrs Zani Button (Zb) BA, B Tchg (Sec) English
Mr Ben Campion (Bc) BA, GradDipT (Sec) English
Mrs Bonny Cannon (Cn) B Ed, DipT Year 9/10 Homeroom Teacher
Ms Vyonna Conrad (Vc) BEd (MA) Music, Dip ALT Music
Miss Katy Cooper (Cr) BSpLS, DipT Physical Education
Mr Mahaki Corbett (Matua) (Cb)       B SpLS, Grad DipT, Post Grad Dip Te Reo Maori      Languages - TIC Te Reo Maaori
Miss Isobel Davies (Id) BA (Hons), Languages, PGCE French/Literacy
Mr Chresten Davis (Dv) BBS, DipT Physical Education
Mr Chris Dillon (Dn) BA, Grad Dip Tchg, PG Cert Applied Practice (Digi & Collaborative Learning) Digital Technology
Mrs Heather Dixon (Dx) Dip Home Ec, Dip Specialist Sub Food Technology
Ms Sarah Douglas (Ds) BSocSc, Grad Dip Sec Tchg Social Sciences / Transition
Mrs Shirley Dudli (Du) BAppSc, M Ed (Hons), GradDipT (Sec) Science - Across-School COL Leader
Mr Murray Feast (Fs) BA (Eng), DipT Pathway Academy
Mrs Pip Feast (Fe) BA, DipT HOF Lanugages
Mrs Sandra Fernie (Sf)   Commerce
Mr Craig Fuller (Fr) MA (Applied Linguistics), BSc, Dip T ESOL
(English for Speakers of other Languages)
Miss Alana Gain (Ag) BSpLS, BTchng Physical Education
Ms Sarah Gaze (Gz) BSc, DipT Science
Mrs Crystal Gerring (Gg) BSc (MSc), GradDipT Science/Physics
Ms Rosemary Gluyas (Rr) DipHSc, DipTchg Technology Fabrics
Mrs Kylie Gread (Gr) BTeach Science/Chemistry
Mr Tian Hancke (Tc) BTchg English, Mathematics, Science
Mr John Hanson (Jh) M Soc Sc (Hons), DipT Social Sciences
Mrs Hayley Harris (Hh) BSc, B Tchg Mathematics
Ms Jenni Haugh (Hg) BA, DipT Pathways / Social Studies
Ms Ailsa Henderson (Hn) B Com, STD Commerce
Mr Zane Holton (Hl) MA (Hons), DipT HOF Art
Mr Carl Hudson (Hu) B SpLS, DipT Acting HOF - Health/Physical Education
Mr Michael Johansen (Je) ADVTC Auto, Dip Spec Tchg, DipT HOF Technology
*Ms Laura Kannan(Kn) BFA, DipFDT, DipT Fabrics
Mr Deo Lal (Dl) BSc, PGCE, STTC Science
Mr Rati Lal (La) BSc, GCSc (Maths), Dip T Mathematics
Mrs Susan Laurent (Lr) Bdes (Hons), DipT Art
*Mrs Patricia Lemire (Le) MEd, BA Maths Mathematics
Mrs Julianne Lewis (Li) BVSc, Dip Ed (Sec) Science
Mr Blair Ludlam (Ld) BA, DipT HOF Social Sciences
Ms Janine Maclarn (Mr) B Soc Sci, B Ed, DipT Social Studies
Ms Agnus Mala (Gm)   TIC Drama
Mr Gareth Manins (Ms) BA (Hons), DipT English
Mrs Nadia Matson (Na) BA Eng, GradDipTchLn (Sec) English
Miss Abi May (Ay) BSpLS, BTchg Physical Education
Mr Chris McNair (Cc) BA, GradDipT Social Sciences
Ms Holly Miller (Hr) BA (Eng & Music), DipT English
Mrs Sarah Monkley (Mn) B Soc Sci, DipT Psychology
Mrs Astrid Mook (Ao) Btchg (Sec) German
Ms Angela Mote-Andrews (Ae)   Music
*Mrs Sarah Nelson(Nl) BSocSc, Grad Dip Sec Tchg, MEd English
Mr Jordan Newlands (Jn) BSpLS, BTchg (Sec) Physical Education
*Mrs Phillipa Oranje (Oj) BVA, PostGradDip Art
Ms Tracy Perry (Py) B Spt Ex Sc, DipT Physical Education
Mr Jonnie Peter (Pt) BSc, DipT Physical Education
Mr Daniel Peters (Dt) BMus, DiptT TIC Music
*Mrs Larissa Peters (Lp) BA Theatre Studies, B Tch Secondary TIC Drama
Mrs Alison Porter (At) BEd, DipT Year 9/10 Homeroom Teacher
Mrs Karyn Porton (Ko) BA Tchg HOF English
Ms Katherine Powell (Kp) Cert. Visual Arts, BSA & GradDipTchg Art
Mrs Lana Purdon (Ln) BBS (Acc), CertSciTech, Grad DipT Mathematics
Mrs Lisa Rae (Sr) BSc (Hons) PostGrad Cert Ed Science
Mr Georg Rautenbach (Ru) DipT Electronics / Graphics
Mrs Nini Ripandelli (Nn) BSc, GradDip T (Sec) Science
Miss Annuska Robinson (Arn) BA GradDipT (Sec) Japanese
Mrs Tina Rose-Dutton (Ro) B Bus, DipT HOD Commerce - Accounting / Young Enterprise / TIC Day Relief
Mr Darran Rowe (Dre) BSc (Hons) Biology Mathematics
Miss Larissa Schumacher (Sc) MA, GradDipT Music
Mrs Heidi Schreiber (Hd) BA (Hons) Eng & Fre, Post GradDip T English
Mrs Melanie Schroeder (Wr) MSc (Sport & Excercise), Ba SpLs, BA Tchg Physcial Education
Ms Jina Sickelmore (Sk) Bhort/Tech (Hons), DipT Mathematics Science
Mrs Rose Simmons (Rm) BSW (Hons, 1st Class); CELTA; GradDip T (Sec) ESOL (English for Speakers of other Languages)
Mr Bruce Siriett (Si) Trade Cert. Auto Eng, GradDipT Technology
Mr Stephen Slaney (Sl) ADVTC, (Auto Eng), NZTTC, Dip Spec Tchg Graphics / Automotive
Ms Helen Smythe (Sy) BA, B Ed Director of e-Learning / HOF Mathematics
Mr Warren Steffert (Wf) Adv. Trade Cert. Auto Eng. GradDip T Technology
Mr Alan Steward (Sd) M Ed (Math), B Ed, DipT Mathematics / Hospitality and Catering
Mrs Erin Stewart (Er) MEd, GradDip T, Bed Drama
Mr Glen Stichbury (Gs) MSocSc, GradDipT (Sec) Mathematics
Ms Lyn Tairi (Lt) BA (Hons) Dip T English
Ms Mary Talbot (Ta) BSc in Maths, BSc in Maths Ed,
Post Grad Dip in Maths Ed
Mathematics
Mr Drew Tierney (Dty) BA, MSc (Ed), M EdL English
Miss Vanessa Tupp (Tu) BA (1st Class Hons), Grad DipT TIC Media Studies / English
Mrs Pam Uttinger (Ut) Dip Tchg, Dip Creative Writing Special Education Teacher
Miss Amber Van Dam (Vm) BSpLS, GradDipT (Sec) Social Studies / Tourism
Ms Stephanie Vervoort (Sp) BTchng, BSpLS  Physical Education
Mrs Rachel Wallis (Rw) BA. BTchg English
Ms Paula Walsh (Ph)   Languages - Mandarin
Mr Edward Walthew (Ew) HDE BA (Hons) Science
Mrs Alana Wells (Aw) BSpLS, GradDipT Physical Education
Mr Keith Weston (We) BSc, DipT Science
Mr Colin Wood (Cw) BSc (Hons), Econ Digital Technology
Mr Patrick Woodlock (Pw) BA, DipT Social Sciences
Mr Jeremy Wright (Jw) Bspt Exercise Science, DipT Physical Education

ANCILLARY STAFF

Mrs Michelle Santy (St) Personal Assistant to the Principal  
Mrs Deborah Godwin (Go) Office Manager / BOT Secretary  
Mrs Kirsty Stannard (Sta) Finance Co-Ordinator  
Mrs Judy Robinson (Ju) Salaries Administrator  
Mrs Deirdre Cameron (Ca) Attendance Administrator  
Mrs Angela Purdie (Pur) Student Accounts Administrator  
Mrs Sharmion Kirkbride (Kir) SMS Administrator  
Mrs Carmen Rautenbach (Rth) Receptionist / Administration Assistant & Copying  
Mrs Wendy Rousseau (Rou) Receptionist  
Mrs Pam Woodhams (Wo) Administration  
Mrs Di McLean (Dm) Support Administrator  
Mrs Catherine Hendren (Ch) School Nurse  
Mrs Kirsten Allison (Kl) Science Technician  
Mrs Glenys Bichan (Bic) Library Administrator  
Mrs Lynley Keightley (Lk) Library Assistant  
Mr Tony Eccles (Ec) Network Administrator  
Mr Matthew Bright (Mbr) Network Technician  
Mrs Liz Wilson (Wn) Gateway Co-ordinator  
Mrs Kathy Curtin (Cur) Gateway Assistant  
Mrs Julieanne Seath (Js) Homestay Co-ordinator  
Mrs Christine Smith (Th) International Office Secretary  
Mrs Kathy Cole (Ahc) Assistant Homestay Co-ordinator  
Mr Philip Geck (Ge) Teacher Aide  
Mr Trevarr McCarthy (Tmc) Teacher Aide  
Mrs Jacqueline Stephenson (Jq) Teacher Aide  
Mrs Sherril Steward (Shs) Teacher Aide  
Mrs Jane Hansen (Hs) Teacher Aide  
Mrs Andrea Wolfsbauer (Wbr) Teacher Aide  
Mrs Judy Waters (Jt) Teacher Aide  
Mrs Heidi Caesar (Hcr) Teacher Aide  
Mr Neal Monzari (Ni) Teacher Aide  
Mrs Diana Berney (Ber) Teacher Aide  
Mrs Renie O'Brien (Obr) Teacher Aide  
Mr Keith Robinson (Rn) S10 Supervisor  
Mr Marty Senior Groundsman  
Mr Neil Ward Groundsman Assistant  

ITINERANT TEACHERS

Chris Nations Guitar  
Elsie Kane Woodwind  
Clive Burnell Brass  
Adrian Haywood Drums  
Cameron Olsen Guitar  
  Vocal Teacher  

 

Cambridge High School

  • Address:25 Swayne Road, Cambridge 3434
    Private Bag 882, Cambridge 3450

  • Phone:+64 7 827 5415
  • Fax:+64 7 827 5598
  • Email:CHS1stcontact@camhigh.school.nz
  • Office Hrs:8.00am to 4.30pm


© 2018 Cambridge High School. All Rights Reserved. | Terms and Conditions | Privacy Policy | Site Map | Email to a Friend | Print Page |